Vernisajul expoziției „Arheografii. Patrimoniul antic reinterpretat prin grafică vectorială”, la MINAC

iunie 2, 2026

Expoziție la MINAC- Arheografii

Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța, sub egida Consiliului Județean Constanța și în parteneriat cu Liceul Tehnologic „Tomis” Constanța, vă invită la vernisajul expoziției „Arheografii. Patrimoniul antic reinterpretat prin grafică vectorială”. Evenimentul va avea loc joi, 4 iunie 2026, ora 12:00, la sediul muzeului din strada Arhiepiscopiei nr. 7, Constanța.

„Proiectul expozițional aduce în fața publicului lucrări realizate de elevii claselor a XI-a A și a X-a A din cadrul Liceului Tehnologic „Tomis” Constanța, într-un demers artistic ce transformă patrimoniul arheologic într-o formă contemporană de expresie vizuală. Prin sensibilitate, imaginație și atenție la detaliu, tinerii au reușit să redea, prin limbajul graficii vectoriale, frumusețea și simbolistica unor artefacte și monumente care au traversat mileniile. Expoziția își propune să creeze o punte între lumea antică și perspectiva generației de astăzi.

Sursele de inspirație ale elevilor au fost unele dintre cele mai valoroase piese din patrimoniul Muzeului de Istorie Națională și Arheologie Constanța, printre care Tezaurul de Sculpturi de la Tomis, vasul de tip alabastron datat în secolele VI-IV î.Hr., paharul din sticlă în formă de cap uman, datat în secolele I-II d.Hr., precum și două bijuterii antice de o rară delicatețe: un medalion-pandantiv cu camee datat la începutul secolului al III-lea d.Hr. și un pandantiv din aur, datat în secolele IV-III î.Hr. Alte surse importante de inspirație au fost Edificiul Roman cu Mozaic și Mormântul Pictat de la Tomis.

Echipa curatorială a muzeului este formată din specialiștii Ana Hamat, Cristian Cealera și Florentina Bozîntan. Elevii participanți au fost coordonați de prof. Alexandrina Macarov, prof. Carmen Gheorghe, cu susținerea prof. Valentina Apostol, directorul instituției de învățământ, precum și a diriginților prof. Felicia Stroia și prof. Cătălin Nicu Pisică. Proiectul expozițional se înscrie în seria „Colecții și colecționari”, realizată de Liceul Tehnologic „Tomis” Constanța.

În cadrul evenimentului vor lua cuvântul prof. Alexandrina Macarov, coordonator al elevilor participanți, și Florentina Bozîntan, din cadrul Muzeului de Istorie Națională și Arheologie Constanța. Invitat special la vernisaj va fi prof. univ. dr. Valentin Ciorbea, istoric.

Expoziția va putea fi vizionată gratuit, la sediul muzeului din strada Arhiepiscopiei nr. 7, în perioada 4 – 12 iunie 2026, urmând ca ulterior să fie expusă la sediul Liceului Tehnologic „Tomis” Constanța, până la sfârșitul lunii iunie.

Demersul expozițional are drept scop promovarea patrimoniului istoric și arheologic în rândul tinerei generații și apropierea publicului tânăr de valorile culturale ale Dobrogei.

Vă așteptăm cu drag să descoperiți o expoziție în care patrimoniul antic prinde o nouă formă!”, informează reprezentanții Muzeului de Istorie Națională și Arheologie Constanța.

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Urmărește-ne

Te-ar mai putea tenta și…

Atelier de creație la Muzeul de Sculptură „Ion Jalea”

Atelier de creație la Muzeul de Sculptură „Ion Jalea”

Muzeul de Sculptură „Ion Jalea” a fost vizitat de elevii claselor a V-a și a VI-a de la Școala Gimnazială nr. 39, însoțiți de doamnele profesoare Iulia Culică și Laura Hulea. Alături de muzeografi, copiii au pornit într-un parcurs de descoperire a operei maestrului...

O plajă disputată între pescari și iubitorii băilor de mare 

O plajă disputată între pescari și iubitorii băilor de mare 

În vara anului 1927, pentru mulți dintre constănțeni o deplasare la plajă în Mamaia era un adevărat lux. Drumul dura două ore, iar un bilet de tren costa 30 de lei, după cum aflăm din amplul articol publicat în ediția din 12 iunie a ziarului „Dobrogea Jună”, intitulat...

Pin It on Pinterest