Se oprește apa în mai multe localități din județul Constanța, în perioada 20-22 mai

mai 18, 2026

se-opreste-apa-RAJA-Constanta

RAJA SA efectuează în perioada 20 – 22 mai 2026 lucrări de mentenanță pentru sistemele de înmagazinare a apei aflate în exploatare, în vederea asigurării unui serviciu de alimentare cu apă potabilă de calitate.

„Astfel, sunt programate operațiuni de întreținere la nivelul rezervoarelor, motiv pentru care se va sista furnizarea apei potabile în intervalul orar 08.00 – 20.00, după cum urmează:

 Miercuri – 20 mai 2026, în localitățile Nicolae Bălcescu și Poiana;

 Joi – 21 mai 2026, în localitățile Mihail Kogălniceanu și Sibioara;

 Vineri – 22 mai 2026, în localitățile Săcele și Traian.

Ne cerem scuze pentru neplăcerile create abonaților afectați, pe care îi asigurăm că echipele de intervenție vor face tot posibilul pentru finalizarea lucrărilor și reluarea furnizării apei potabile în timp operativ.

Totodată, rugăm utilizatorii afectați de aceste opriri să își asigure rezerva minimă de apă pentru consum și uz casnic în perioada în care va fi sistată alimentarea cu apă.

La reluarea furnizării, pot apărea modificări temporare de aspect ale apei (turbiditate, culoare), cauzate de golirea și reumplerea conductelor. În această situație, recomandăm utilizarea apei doar în scopuri menajere, până la limpezirea completă.”, informează Biroul de Comunicare RAJA SA Constanța.

2 Comentarii

  1. DINESCU CONSTANTIN

    Bună ziua, 18 . 05 .2026 . ORA 22 .APA ÎN LOCALITATEA Mihail Kogălniceanu este deja oprită .Mulțumim pentru această DEZINFORFORMARE . IN Publicația dumneavoastră era vorba că pe data de 21 .05 .2026 Kogălniceanu va rămâne fără apă .Care este Realitatea acestui articol ,are o EROARE cam mare .

    Răspuns
    • Auris Luca

      Știrea la care faceți referire este despre o întrerupere programată. Între timp, însă, aseară s-a înregistrat o avarie în localitatea Mihail Kogălniceanu, iar pentru remedierea acessteia va fi oprită apa până în această seară la ora 20.00.

      Răspuns

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Urmărește-ne

Te-ar mai putea tenta și…

Atelier de creație la Muzeul de Sculptură „Ion Jalea”

Atelier de creație la Muzeul de Sculptură „Ion Jalea”

Muzeul de Sculptură „Ion Jalea” a fost vizitat de elevii claselor a V-a și a VI-a de la Școala Gimnazială nr. 39, însoțiți de doamnele profesoare Iulia Culică și Laura Hulea. Alături de muzeografi, copiii au pornit într-un parcurs de descoperire a operei maestrului...

O plajă disputată între pescari și iubitorii băilor de mare 

O plajă disputată între pescari și iubitorii băilor de mare 

În vara anului 1927, pentru mulți dintre constănțeni o deplasare la plajă în Mamaia era un adevărat lux. Drumul dura două ore, iar un bilet de tren costa 30 de lei, după cum aflăm din amplul articol publicat în ediția din 12 iunie a ziarului „Dobrogea Jună”, intitulat...

Pin It on Pinterest