Pe 9 februarie sărbătorim Ziua Internaţională a Limbii Elene

februarie 3, 2025

Ziua Internațională a Limbii Elene

Ziua Internaţională a Limbii Elene a fost instituită în 2017 de Ministerele de Interne, de Externe şi al Educaţiei din Grecia şi în amintirea poetului naţional al grecilor, Dionisios Solomos, autorul imnului național al Greciei. Principalul scop al evenimentului este să sublinieze rolul fundamental pe care limba elenă l-a avut și îl are de-a lungul timpului, având, de aproape 4.000 de ani, aproape același alfabet.

Din anul 2019, Ziua Limbii Elene este sărbătorită în România la data de 9 februarie, iar în România sărbătoarea a fost instituită prin Legea nr. 204/2018, cu scopul păstrării tradiţiilor, culturii şi limbii materne.

Limbă fondatoare alături de limba Latină (care din păcate este o limbă moartă -nevorbită) matricea de formare a civilizației și spiritului european dacă avem în vedere contribuția esențială în terminologia științifică de-a lungul secolelor în astronomie, logică, matematică, filozofie ca să le amintim doar pe acestea sau la, putem spune – modelarea culturii de-a lungul timpului.

Comunitatea Elenă Elpis Constanta, Uniunea Elenă din România, Ambasada Republicii Elene în România precum și Consulatul Republicii Elene în Constanta vă invită sâmbătă 8 februarie, ora 10.00 la Teatrul Elpis, pentru a celebra împreună acest eveniment de seamă al culturii mondiale, pentru a afla lucruri inedite despre influența pe care aceasta limbă a avut-o, o are și o va avea în Dobrogea și în toată România.

Astfel, în data de 8 februarie 2025, ora 10.00, va avea loc în sala Teatrului pentru Copii și Tineret , „Elpis” str. Dr. Aristide Karatzali 16, evenimentul dedicat zilei mondiale a limbii elene. Evenimentul include referințe despre importanța, prestigiul si contribuția multiplă a limbii elene pe scena culturii mondiale și un concurs de evidențiere a elementelor de limbaj comun prezente în cele două limbi, susținut de elevi participanți de la liceele din municipiul Constanța care și-au aratat disponibilitatea,  Liceul Teoretic Ovidius, Colegiul Național Mircea cel Bătrân, Colegiul Național Mihai Eminescu, Colegiul Național Pedagogic Constantin Brătescu, Liceul Teoretic Traian, Liceul Teoretic Decebal, Colegiul Național Comercial Carol I, Liceul Teoretic Lucian Blaga, Liceul Teoretic George Călinescu.

Desfășurarea evenimentului :

                      – prezentarea importanței  limbii elene ca limbă a mitologiei , filosofiei , logicii , medicinei , artei , politicii, economiei

                     – Dobrogea – principala poartă de intrare a limbii elene în România

                     – concurs pe tema „Elemente grecești pătrunse în lexicul românesc ”  Editia II

CONDIȚIA de participare este ca elevii înscriși în concurs să nu fie vorbitori nativi de limba greacă. Sunt înscrise în concurs 9 echipe a câte 3 elevi, iar concurenții vor susține 3 probe – ne informează Comunitatea Elenă Elpis Constanța.

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Urmărește-ne

Te-ar mai putea tenta și…

Stațiunea Mamaia: o istorie de 120 de ani, în centrul verii noastre

Stațiunea Mamaia: o istorie de 120 de ani, în centrul verii noastre

În 2026, Stațiunea Mamaia marchează 120 de ani de la momentul care i-a definit parcursul modern și i-a fixat locul în istoria litoralului românesc. Este o aniversare care depășește simpla raportare la o dată calendaristică și devine o invitație la reflecție asupra...

Pin It on Pinterest

Descopera Dobrogea
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.