Patrimoniul arhitectural al Constanței, între trecut și viitor, valorificări culturale și turistice – un nou proiect MINAC

noiembrie 29, 2024

Cazino Constanța

Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța, alături de partenerii săi, are deosebita plăcere de a vă invita luni, 2 decembrie 2024, ora 12.00, la sediul Universității „Ovidius” Constanța (Aleea Universității nr. 1, Campus Corp A, etaj 1, Sala Senatului), la dezbaterile organizate în cadrul mesei rotunde „Patrimoniul arhitectural al Constanței între trecut și viitor, valorificări culturale și turistice”.

Evenimentul se înscrie în cadrul Proiectului cultural Patrimoniul arhitecturii de vilegiatură de la malul mării -Istoria Cazinoului din Constanța și a Cazinoului din Mamaia, desfășurat cu co-finanțare nerambursabilă AFCN și propune o discuție cu privier la patrimoniul arhitectural al orașului nostru și la posibilitățile reale de restaurare și valorificare culturală și turistică a acestor obiective, unele din clădiri fiind nu doar monumente istorice, ci și adevărate simboluri ale orașului nostru.

Manifestarea este o inițiativă culturală a Muzeului de Istorie Națională și Arheologie Constanța, desfășurată în parteneriat cu următoarele instituții: Facultatea de Istorie și Științe Politice din cadrul Universității „Ovidius” Constanța, Serviciul Județean Constanța al Arhivelor Naționale, Direcția Județeană pentru Cultură Constanța, Ordinul Arhitecților din România – Filiala Dobrogea și Asociația Filateliștilor Tomis-Constanța.

Sunt așteptați să participe specialiști din diferite domenii: arhitecți, arhiviști, muzeografi, bibliotecari, cadre didactice și studenți, precum și reprezentanți ai presei, discuțiile urmând a se focaliza pe nevoia reală a comunității de a-și cunoaște patrimonial arhitectural local și asupra procesului de reabilitare și introducere în circuitul cultural-turistic al acestor obiective.

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Urmărește-ne

Te-ar mai putea tenta și…

Atelier de creație la Muzeul de Sculptură „Ion Jalea”

Atelier de creație la Muzeul de Sculptură „Ion Jalea”

Muzeul de Sculptură „Ion Jalea” a fost vizitat de elevii claselor a V-a și a VI-a de la Școala Gimnazială nr. 39, însoțiți de doamnele profesoare Iulia Culică și Laura Hulea. Alături de muzeografi, copiii au pornit într-un parcurs de descoperire a operei maestrului...

O plajă disputată între pescari și iubitorii băilor de mare 

O plajă disputată între pescari și iubitorii băilor de mare 

În vara anului 1927, pentru mulți dintre constănțeni o deplasare la plajă în Mamaia era un adevărat lux. Drumul dura două ore, iar un bilet de tren costa 30 de lei, după cum aflăm din amplul articol publicat în ediția din 12 iunie a ziarului „Dobrogea Jună”, intitulat...

Pin It on Pinterest