MINA Constanța găzduiește a XXXVIII-a ediție a Simpozionului Național de Numismatică

mai 19, 2026

Simpozion Numismatică - MINAC
Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța, cu sprijinul Consiliului Județean Constanța și în parteneriat cu Societatea Numismatică Română, organizează al XXXVIII-lea Simpozion Național de Numismatică, una dintre cele mai importante manifestări științifice dedicate cercetării numismatice din România.

Deschiderea oficială va avea loc miercuri, 20 mai 2026, de la ora 11:00, în Sala „Remus Opreanu” a Consiliului Județean Constanța, etajul I, Bulevardul Tomis nr. 51, prilej cu care vor rosti alocuțiuni oficiale:

  • Delia Roxana Cornea – manager general al Muzeului de Istorie Națională și Arheologie Constanța;
  • Emanuel Viorel Petac – președintele Societății Numismatice Române, Cabinetul Numismatic al Bibliotecii Academiei Române;
  • Florin Mitroi – președintele Consiliului Județean Constanța;
  • Gabriel Mircea Talmațchi – cercetător în cadrul Muzeului de Istorie Națională și Arheologie Constanța;
  • Virgil Ioniță – secretar al Societății Numismatice Române;
  • Gabriel Custurea – președintele Centrului de Studii ale Civilizațiilor Mării Negre Constanța.

Ceremonia de deschidere va fi urmată de prezentarea a două volume semnate de cercetător dr. Gabriel M. Talmațchi, apărute în anul 2026 la editura MEGA din Cluj-Napoca, în colecția „Coins from Roman Sites and Collections of Roman Coins from Romania”:

  • „From the Dominium Ponti Euxini to the Koinon ton Hellenon, from the Ripa Thraciae to the province of Moesia Inferior. Roman Republican and early imperial denarii in the Istro-Pontic territory. Isolated finds” (vol. XXI);
  • „From the Dominium Ponti Euxini to the Koinon ton Hellenon, from the Ripa Thraciae to the province of Moesia Inferior. Roman Republican and early imperial denarii in the Istro-Pontic territory. Coin Hoards” (vol. XXII).

De asemenea, va fi lansat volumul „Jetoane ale vechii fabrici de zahăr din România”, sub semnătura lui Dorel Bălăiță, apărut la editura PIM din Iași, în anul 2026.

Lucrările simpozionului se vor desfășura în perioada 20 – 22 mai 2026, în cadrul unor secțiuni tematice dedicate cercetării de specialitate.

Manifestarea științifică va include și expoziția „Dobrogea oglindită în medalistică”, ce va fi vernisată vineri, 22 mai 2026 la sediul muzeului din strada Arhiepiscopiei nr. 7. Proiectul expozițional reunește piese din patrimoniul Muzeului de Istorie Națională și Arheologie Constanța și din colecțiile membrilor Asociației Filateliștilor „Tomis” Constanța, plachete și medalii emise de statul român cu prilejul unor evenimente istorice marcante din trecutul provinciei noastre. Echipa curatorială este formată din dr. Gabriel Mircea Talmațchi, dr. Delia Roxana Cornea, dr. Cristian Cealera, drd. Andreea Andrei și grafician Alma-Laura Parasca.

Simpozionul se înscrie în rândul demersurilor desfășurate de Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța în scopul susținerii dialogului științific și a promovării patrimoniului cultural dobrogean.

 

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Urmărește-ne

Te-ar mai putea tenta și…

Atelier de creație la Muzeul de Sculptură „Ion Jalea”

Atelier de creație la Muzeul de Sculptură „Ion Jalea”

Muzeul de Sculptură „Ion Jalea” a fost vizitat de elevii claselor a V-a și a VI-a de la Școala Gimnazială nr. 39, însoțiți de doamnele profesoare Iulia Culică și Laura Hulea. Alături de muzeografi, copiii au pornit într-un parcurs de descoperire a operei maestrului...

O plajă disputată între pescari și iubitorii băilor de mare 

O plajă disputată între pescari și iubitorii băilor de mare 

În vara anului 1927, pentru mulți dintre constănțeni o deplasare la plajă în Mamaia era un adevărat lux. Drumul dura două ore, iar un bilet de tren costa 30 de lei, după cum aflăm din amplul articol publicat în ediția din 12 iunie a ziarului „Dobrogea Jună”, intitulat...

Pin It on Pinterest