Festivalul Tradițiilor și Gastronomiei Pescărești – o nouă ediție plină de experiențe autentice

mai 12, 2026

Centrul Cultural Județean Constanța „Teodor T. Burada”, cu sprijinul Consiliului Județean Constanța și al OMD Județul Constanța – Riviera Românească, organizează cea de-a patra ediție a Festivalului Tradițiilor și Gastronomiei Pescărești.

Locație: Pavilionul Expozițional Constanța

Perioada: 29-31 mai 2026

Festivalul își propune să ofere publicului o experiență completă: muzică live, dansuri tradiționale, spectacole pentru copii, preparate pescărești, produse locale și momente artistice speciale.

În cadrul acestui eveniment, Centrul Cultural Județean „Teodor T. Burada” organizează și coordonează programul artistic.

Timp de trei zile, scena festivalului va găzdui artiști consacrați, dj și invitați speciali din muzica românească. Vor fi prezentate momente de muzică populară, lăutărească, dar și muzică ușoară, dance și pop. Nu vor lipsi nici ansamblurile comunităților locale care vor prezenta dansuri și cântece tradiționale specifice, promovând, astfel, tradițiile și obiceiurile locale.

„Ne dorim ca acest festival să devină, de la an la an, un reper pentru județul Constanța. Este un eveniment care aduce împreună tradiția, buna dispoziție și bucuria comunității. Prin această ediție, ne propunem să oferim publicului experiențe și momente memorabile pentru întreaga familie. Celebrăm spiritul dobrogean, într-o atmosferă caldă și plină de energie”, reprezentanți ai festivalului.

Vă așteptăm să vă bucurați alături de noi, de spectacole, tradiții și atmosfera de sărbătoare de la malul mării!

Acces gratuit.

Centrul Cultural Județean „Teodor T. Burada”

1 Comentariu

  1. Svetlana Ionescu

    Aștept știri cât mai des, când le aveți.

    Răspuns

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Urmărește-ne

Te-ar mai putea tenta și…

Atelier de creație la Muzeul de Sculptură „Ion Jalea”

Atelier de creație la Muzeul de Sculptură „Ion Jalea”

Muzeul de Sculptură „Ion Jalea” a fost vizitat de elevii claselor a V-a și a VI-a de la Școala Gimnazială nr. 39, însoțiți de doamnele profesoare Iulia Culică și Laura Hulea. Alături de muzeografi, copiii au pornit într-un parcurs de descoperire a operei maestrului...

O plajă disputată între pescari și iubitorii băilor de mare 

O plajă disputată între pescari și iubitorii băilor de mare 

În vara anului 1927, pentru mulți dintre constănțeni o deplasare la plajă în Mamaia era un adevărat lux. Drumul dura două ore, iar un bilet de tren costa 30 de lei, după cum aflăm din amplul articol publicat în ediția din 12 iunie a ziarului „Dobrogea Jună”, intitulat...

Pin It on Pinterest